Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Własna ścieżka do niskoemisyjnej gospodarki

06 września 2016 | Rzecz o ekologii
Globalne porozumienie klimatyczne po dwóch tygodniach negocjacji podpisało 187 państw, w tym najbardziej emisyjne gospodarki świata
źródło: AFP
Globalne porozumienie klimatyczne po dwóch tygodniach negocjacji podpisało 187 państw, w tym najbardziej emisyjne gospodarki świata

Sukces polskiej delegacji na konferencji klimatycznej w Paryżu trzeba teraz przekuć na realne korzyści – uważają eksperci.

Aneta Wieczerzak-Krusińska

Społeczność świata ma w ciągu kolejnych kilkunastu lat dążyć do ograniczenia wzrostu średniej temperatury do 2°C w porównaniu z okresem sprzed rewolucji przemysłowej, co w długiej perspektywie oznacza osiągnięcie równowagi między emisjami a pochłanianiem gazów cieplarnianych.

To główny cel, na jaki w grudniu 2015 r zgodzili się sygnatariusze globalnego porozumienia podpisanego w Paryżu na 21. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP21). Eksperci są jednak podzieleni, czy ten dobrowolny i enigmatyczny cel jest słabością czy mocną stroną porozumienia klimatycznego. Bo może właśnie taki jego charakter przesądził o tym, że podpis pod dokumentem złożyli przedstawiciele niemal 190 państw, w tym najwięksi emitenci gazów cieplarnianych.

Globalny kontra unijny

Polska też uznała Paryż za duży sukces, a nasza delegacja zrealizowała plan, z którym jechała na szczyt. Co prawda dokument ONZ mówi o konieczności wytyczenia długoterminowej ścieżki dojścia do niskoemisyjnej gospodarki, ale nie wskazano w nim konkretnych celów redukcji ani narzędzi do nich prowadzących.

– Porozumienie paryskie oznacza, że wróciliśmy do korzeni i realizujemy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10541

Wydanie: 10541

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament