Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieopłacanie składek na turystyczny fundusz spowoduje zakaz działalności

02 grudnia 2016 | Prawo w biznesie | Anna Puszkarska

Od 26 listopada przedsiębiorcy organizujący imprezy turystyczne oraz pośredniczący na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych muszą opłacać miesięczną składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Brak wpłat może doprowadzić do ich wykreślenia z rejestru i zakazania takiej działalności przez 3 lata.

Wprowadzone zmiany wynikają z ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (dalej: nowelizacja). Część przepisów nowelizacji, w tym regulacje dotyczące utworzenia Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (dalej: TFG), weszła w życie 9 września 2016 r. Od 26 listopada 2016 r. obowiązują pozostałe regulacje nowelizacji, rozszerzające zakres obowiązków ciążących na organizatorach turystyki i pośrednikach turystycznych m.in. o opłacaniu składki na TFG.

Nowe wymagania

TFG stanowi wyodrębniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (dalej: UFG), zapewniającym obsługę TFG. Obowiązkiem składania deklaracji i odprowadzania składki na TFG są objęci wszyscy organizatorzy turystyki lub pośrednicy turystyczni mający siedzibę (lub oddział - w przypadku przedsiębiorcy zagranicznego) w Polsce.

Po uzupełnieniach wprowadzonych nowelizacją, do obowiązków przedsiębiorcy wykonującego taką działalność należy m.in. zapewnienie klientom, na wypadek swojej niewypłacalności:

- pokrycia kosztów powrotu z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu z imprezy, obejmujących w szczególności koszty transportu, zakwaterowania, transferów, w tym także koszty poniesione przez klientów, w wypadku gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10614

Wydanie: 10614

Spis treści
Zamów abonament