Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy inwestorzy czekają na wehikuł inwestycyjny

23 grudnia 2016 | Prawo w biznesie | Anna Palczewska

REIT, czyli Real Estate Investment Trust to podmiot o charakterze dywidendowym, działający w formie spółki lub funduszu inwestującego w istniejące nieruchomości. REIT znany jest na zagranicznych rynkach i przez znaczną część inwestorów kojarzony z czerpaniem korzyści z wynajmu nieruchomości komercyjnych.

Jedną z najbardziej znaczących i doniosłych funkcji, wynikających z działalności funduszy REIT na świecie, jest możliwość skorzystania z konstrukcji pozwalającej uniknąć podwójnego opodatkowania zysków. Inną korzyścią oraz niekwestionowaną zaletą REIT są wysokie dywidendy. Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego jest skorelowana z obowiązkiem wypłaty przez REIT na rzecz akcjonariuszy określonego wysokiego procentu zysków. Jako zaletę należy niewątpliwie wskazać korzyść związaną z dużą płynnością inwestycji. Sprzedaż akcji REIT jest związana ze złożeniem zlecenia na rachunku maklerskim, w przeciwieństwie do kosztowej i czasochłonnej sprzedaży nieruchomości.

Od czego zależy wypłata zysku

Obecnie polscy inwestorzy czekają na wejście w życie tzw. ustawy o REIT, która uregulowałaby polskie ujęcie prawne tego wehikułu inwestycyjnego. We wrześniu bieżącego roku miało miejsce kolejne nieudane IPO (Initial Public Ofering – Pierwsza Oferta Publiczna) jednej ze spółek akcyjnych, która reklamowała się jako „pierwszy polski REIT". W rzeczywistości jednak nie jest to podmiot, który można utożsamiać z konstrukcją znaną z zagranicznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10632

Wydanie: 10632

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament