Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie pracują, bo nie ma dojazdu

23 grudnia 2016 | Życie Szczecina i Pomorza Zachodniego | Joanna Ćwiek
Problem bezrobocia próbują rozwiązać firmy, organizując dowóz pracowników oraz samorządy uruchomiając dodatkowe linie autobusowe.
autor zdjęcia: Maciej Skawiński
źródło: Rzeczpospolita
Problem bezrobocia próbują rozwiązać firmy, organizując dowóz pracowników oraz samorządy uruchomiając dodatkowe linie autobusowe.

Zachodniopomorskie od lat zmaga się z bezrobociem. Pomogłyby w tym nowe drogi. Co szósty bezrobotny twierdzi, że nie ma jak dojechać do pracy.

Choć przedsiębiorcy w Zachodniopomorskiem narzekają, że brakuje im rąk do pracy, to jednak w regionie wciąż jest wysoka stopa bezrobocia. Z najnowszych danych GUS wynika, że wskaźnik ten dla całego województwa wyniósł na koniec października 10.6 proc. To o 2,4 pkt proc. więcej niż stopa bezrobocia dla całego kraju.

Statystyki te nie budziłyby jednak aż takiego niepokoju, gdyby nie fakt, że w 15 powiatach (na 18 powiatów plus trzy miasta na prawach powiatu) stopa bezrobocia jest dwucyfrowa.

Najwyższy wskaźnik zanotowano w trzech powiatach: łobeskim (22,1 proc.), białogardzkim (22 proc.) oraz choszczeńskim (19,1 proc.). – Wysoka stopa bezrobocia we wskazanych powiatach, ale także innych należących przede wszystkim do dawnego województwa koszalińskiego, to skutek upadku państwowych gospodarstw rolnych i w konsekwencji także związanych z nimi przedsiębiorstw usługowych oraz przetwórczych – tłumaczy Rz Paweł Nowak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.

Winne PGR-y i brak połączeń

Gwałtowny wzrost bezrobocia w okresie transformacji był dla ludzi pracujących w dawnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10632

Wydanie: 10632

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament