Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryteria do zwolnienia ustali szef

23 grudnia 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Pracodawca może uzasadnić wybór osoby do rozwiązania umowy spośród innych zatrudnionych na takim samym stanowisku, wskazując, że istotniejsze są dla niego określone umiejętności niż wykształcenie czy staż pracy.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego jednolite jest już stanowisko, że pracodawca, wypełniając obowiązek wynikający z art. 30 § 4 k.p., w wypowiedzeniu umowy o pracę powinien wskazać nie tylko podstawową przyczynę wypowiedzenia, jaką jest np. likwidacja stanowiska pracy, lecz także przyczynę wyboru pracownika do zwolnienia z pracy (kryteria doboru), chyba że jest ona oczywista lub znana pracownikowi (wyrok Sądu Najwyższego z 10 września 2013 r., I PK 61/13, OSNP 2014 nr 12, poz. 166). Gdy rozwiązanie umowy o pracę dotyczy osoby wybranej przez pracodawcę z większej liczby pracowników zatrudnionych na takich samych lub podobnych stanowiskach pracy, przyczyną tego wypowiedzenia są bowiem nie tylko zmiany organizacyjne czy redukcja etatów, ale też określona kryteriami doboru do zwolnienia sytuacja danego pracownika.

Pogląd ten jest obecnie utrwalony i wyrażany w wielu orzeczeniach Sądu Najwyższego (np. wyroki z: 4 marca 2015 r., I PK 183/14 oraz z 11 marca 2015 r., III PK 115/14).

W konsekwencji zasadność dokonanego wypowiedzenia podlega ocenie sądu pracy także przez pryzmat zastosowanych kryteriów typowania do zwolnienia odnoszonych do ogółu pracowników zatrudnionych na analogicznych stanowiskach.

Uzasadnienie wyboru

Pracodawca musi zatem pamiętać, aby w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10632

Wydanie: 10632

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament