Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka o nowoczesne leczenie

03 stycznia 2017 | Nauka | Karolina Kowalska
Zdaniem specjalistów u wszystkich mężczyzn po 50. roku życia powinno się obowiązkowo oznaczać swoisty antygen sterczowy PSA.
źródło: 123RF
Zdaniem specjalistów u wszystkich mężczyzn po 50. roku życia powinno się obowiązkowo oznaczać swoisty antygen sterczowy PSA.

Rak prostaty kosztuje życie ponad 4 tys. polskich mężczyzn rocznie. Także dlatego, że nie mają dostępu do najnowocześniejszych leków hormonalnych, będących standardem w innych krajach UE i w pełni refundowanych.

Jeszcze trzy lata temu, kiedy w „Rzeczpospolitej" odbywała się debata na temat leczenia nowotworów prostaty, dostępne terapie wydłużały przeżycie chorego na zaawansowanego raka gruczołu krokowego o dwa–trzy miesiące. Dziś pozwalają mu przeżyć nawet kilkadziesiąt miesięcy. Mimo to nowotwór co godzinę zabija jednego mężczyznę na świecie.

W dobie niemal powszechnych badań krwi na obecność swoistego antygenu sterczowego PSA (Prostate Specific Antygen) nadal wielu chorych diagnozowanych jest dopiero wtedy, kiedy rak jest już bardzo zaawansowany, a jedyną opcją terapeutyczną pozostaje leczenie paliatywne.

I chociaż w większości przypadków nowotwór prostaty rozwija się długo, nawet osiem czy dziesięć lat, o konieczności regularnych badań część chorych dowiaduje się dopiero w szpitalu onkologicznym. Jak wynika z relacji pacjentów ze Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator, nowotwór, który w 2013 r. został zdiagnozowany u 12 162 Polaków, a kosztował życie 4281, bywa wciąż chorobą nieoswojoną.

Dyżurujący przy stowarzyszeniowym telefonie zaufania wysłuchują historii mężczyzn, których sąsiedzi chcieli przegonić ze wsi w obawie przed zarażeniem rakiem. Regularnie odbierają też telefony od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10640

Wydanie: 10640

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament