Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można ustalić wynagrodzenie w kwocie netto

17 lutego 2017 | Prawo w biznesie | Michał Prokop

Ustalenie wynagrodzenia w kwocie netto nie narusza zasad polskiego prawa pracy, a w szczególności art. 18 § 2 i art. 87 Kodeksu pracy.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 16 czerwca 2016 r., III PK 139/15.

Powodowa spółka wypowiedziała pozwanej warunki pracy i płacy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, powołując się na zmianę zasad wynagradzania pracowników zajmujących stanowiska kierownicze w zakładzie pracy, wynikającą z przeprowadzonej reorganizacji spółki. Pozwana wystąpiła z pozwem o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. Strony zawarły ugodę, na mocy której spółka cofnęła wypowiedzenie zmieniające. Ustaliły też, że stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu na mocy porozumienia stron, a spółka zobowiązała się do zapłaty pozwanej kwoty 62 000 zł tytułem odszkodowania wraz z ustawowymi odsetkami na wypadek zwłoki w płatności. Uzgodniono, że kwota będzie kwotą nominalną do wypłaty („do ręki"). W tamtym czasie żadna ze stron nie wyrażała wątpliwości odnośnie charakteru kwoty.

Spółka dokonała przelewu na rzecz pozwanej kwoty 50 840 zł, opisanej jako „odszkodowanie 62 000 zł minus podatek". Otrzymała interpretację indywidualną, w której minister finansów zajął stanowisko, że odszkodowanie objęte ugodą stanowi przychód ze stosunku pracy i nie korzysta ze zwolnienia podatkowego. Stanowi bowiem lucrum cessans, tj. korzyści utracone w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Zwolnienie podatkowe obejmuje natomiast odszkodowania restytucyjne, tj. w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10678

Wydanie: 10678

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament