Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownicy nieetatowi bez ochrony przy przejęciu

14 marca 2017 | Dobra Firma | Magdalena Ciałkowska

Jeśli dochodzi do przejęcia zakładu na podstawie art. 231 kodeksu pracy, zakład przejmowany powinien rozwiązać umowy cywilnoprawne, a przejmujący – podpisać je od nowa, chyba że nie jest tym zainteresowany.

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę na mocy art. 231 kodeksu pracy to procedura coraz częściej przez firmy praktykowana. Warto więc przeanalizować temat pod kątem wymogów prawnych, odpowiedzialności oraz skutków przejęcia.

Ważne zdarzenie

Aby mogło dojść do przejęcia zakładu pracy lub jego części, musi mieć miejsce czynność prawna lub zdarzenie, następstwem którego będzie przejęcie. Nie ma znaczenia, czy będzie to efekt dzierżawy, kupna, sprzedaży czy najmu. Liczy się kontrola nad przejmowanym obiektem. Każda jednostka, w której możemy spotkać pracę zespołową, może być przejęta przez inny zakład. Aby można było mówić o przejęciu na mocy art. 231 k.p., musi dojść zarówno do przejęcia mienia materialnego, jak też personelu.

Kodeks pracy jasno wytycza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10699

Wydanie: 10699

Spis treści
Zamów abonament