Mobilni giganci bez perspektyw?
Pozwólmy na przejęcia – mówią jedni eksperci. Wesprzyjmy telekomy w walce z Facebookiem – mówią drudzy. W cieniu informacji o planach sprzedaży komórkowych sieci rusza dyskusja, jak pomóc branży. Urszula Zielińska
W 2016 roku czterej najwięksi gracze w branży komórkowej wypracowali w sumie 25,2 mld zł przychodów, a każdy z nich odnotował wzrost – wynika z Listy 500 opublikowanej w środę przez „Rzeczpospolitą". W I kwartale br. trend ten mógł się utrzymać – wskazują opublikowane w środę wyniki Orange Polska. Przychody grupy ogółem były o 0,5 proc. większe niż przed rokiem, a sieć komórkowa powiększyła obroty o 2,4 proc.
Mimo to, zdaniem wielu ekspertów, telekomy są dziś w skomplikowanej sytuacji. Zyski większości spadają (wyjątkiem jest Play), a potrzeby inwestycyjne, apetyty państwa, aby uzyskać za częstotliwości jak najwyższe opłaty, oraz konkurencja cenowa – nie maleją. To m.in. dlatego grupa Deutsche Telekom, która w Polsce zanotowała mocny spadek pozycji w ostatnich latach, może się zastanawiać nad przyszłością w naszym kraju.
Konkurencja czy konsolidacja
– Komórka weszła do codziennego użytku, karty SIM...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta