Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto nie prowadził badań, powinien teraz sięgnąć po dotację na ich realizację

17 maja 2017 | Dobra Firma

Mikro, małe i średnie firmy stoją przed wyjątkową szansą pozyskania pieniędzy z programu „Inteligentny rozwój". Wyjątkową dlatego, że w porównaniu z poprzednimi konkursami obniżone są progi finansowe. Wartość wydatków kwalifikowanych nie może bowiem przekroczyć 1,5 mln zł. Michał Kołtuniak

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs do flagowego działania programu „Inteligentny rozwój", czyli jego części 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa". Ta część programu służy finansowaniu stosunkowo dużych projektów badawczo-rozwojowych, których przedmiot wpisuje się w którąś z krajowych inteligentnych specjalizacji.

Obecnie ogłoszony konkurs jest nieco inny od poprzednio organizowanych, głównie ze względu na łagodniejsze kryteria dostępu. O ile dotychczas minimalna wartość kosztów kwalifikowanych wynosiła zwykle kilka milionów złotych, tak teraz jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 1,5 mln zł. Ma to zachęcić do udziału w konkursie te mikro, małe i średnie firmy, które nie inwestowały dotychczas w projekty badawczo-rozwojowe lub robiły to na niewielką skalę i nie próbowały nawet ubiegać się o dofinansowanie ponieważ nie były w stanie przygotować tak dużych projektów.

Inteligentne specjalizacje

Kierując konkurs do nieco mniej doświadczonych przedsiębiorców, celowo, biorąc pod uwagę kryterium prowadzonych do tej pory prac B+R, zmieniono także niektóre kryteria wyboru projektów, chociaż nadal obowiązuje np. wymóg wpisania się w krajowe inteligentne specjalizacje.

W praktyce oznacza to konieczność prowadzenia działań B+R...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10751

Wydanie: 10751

Spis treści
Zamów abonament