Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy łączeniu pracy z macierzyństwem czasem trzeba wyrównać zasiłek

01 czerwca 2017 | Praca i ZUS | Mariusz Pigulski

Jeśli w okresie urlopu rodzicielskiego pracownik wróci do pracy na część etatu, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy obniża mu się pensję i zasiłek macierzyński. Zatrudniony zyskuje wówczas prawo do wydłużenia tego urlopu, a kwota należnego mu zasiłku w skali miesiąca nie może zejść poniżej 1000 zł.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą (w wymiarze nie wyższym niż pół etatu) na rzecz pracodawcy udzielającego tego urlopu jest instytucją, która już od wielu lat jest unormowana w przepisach kodeksu pracy. Pracownik może z tego rozwiązania korzystać na swój wniosek, który szef co do zasady musi uwzględnić, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj zadań realizowanych przez podwładnego.

Godzenie macierzyństwa z obowiązkami służbowymi przez zatrudnioną osobę wymaga od zakładu pracy przede wszystkim znajomości kodeksowych reguł wydłużania urlopu rodzicielskiego oraz rekalkulowania zasiłku macierzyńskiego i wynagrodzenia za niepełnoetatową aktywność zawodową. Nie wolno również zapominać o prawie podwładnego do podwyższenia zasiłku, gdyby w skali miesiąca okazał się on niższy od 1000 zł.

Praca na urlopie wydłuża jego okres

Gdy strony stosunku pracy porozumieją się w kwestii łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą dla podmiotu, który go udzielił, wówczas:

- urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy,

- przedmiotowy urlop ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w czasie łączenia rodzicielstwa z pracowaniem, nie dłużej jednak niż do:

– 64 tygodni – w razie urodzenia się jednego dziecka przy jednym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10764

Wydanie: 10764

Spis treści
Zamów abonament