Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ruina nad ruinami

26 czerwca 2017 | Życie Ziemi Świętokrzyskiej | Grzegorz Łyś
Krzyżtopór to dzieło życia wojewody sandomier- skiego Krzysztofa Ossolińskiego. Tę największą – do powstania Wersalu – budowlę pałacową  w Europie zaczęto wznosić  w 1621 r.
źródło: Fotolia
Krzyżtopór to dzieło życia wojewody sandomier- skiego Krzysztofa Ossolińskiego. Tę największą – do powstania Wersalu – budowlę pałacową w Europie zaczęto wznosić w 1621 r.

Dzięki nakładom na multimedia będzie można zobaczyć, jak zamek Krzyżtopór wyglądał w czasach swojej świetności.

Nigdy już pewnie nie dowiemy się, czy konie w podziemnych stajniach zamku Krzyżtopór naprawdę miały marmurowe żłoby, a mroczne stajenne wnętrza rozjaśniały kryształowe zwierciadła, umieszczone tak, by odbijały światło dnia. Nie da się też wyjaśnić, czy strop jednej z sal balowych był zarazem szklanym dnem wielkiego akwarium, w którym pływały egzotyczne ryby, czy też, jak wynika z niektórych opisów, tylko „tak wyglądał".

Przepyszny wystrój i wyposażenie zamku Ossolińskich w Ujeździe – do czasu powstania Wersalu największej budowli pałacowej w Europie – zrabowali i wywieźli Szwedzi podczas potopu. Dyrekcja Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór chciałaby wzbogacić swe zbiory zdjęciami zachowanych w szwedzkich muzeach XVII-wiecznych mebli, dzieł sztuki, tkanin, zastaw stołowych, kamiennych kominków, ozdobnych portali...

Nie wiadomo jednak, czy obecni właściciele zgodzą się na fotografowanie wojennych łupów sprzed wieków. To sprawa, mimo upływu ponad 360 lat, nadal dość drażliwa.

Inspiracje z Italii

Krzyżtopór, którego monumentalne mury z piaskowca –zaklęte w kamień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10784

Wydanie: 10784

Spis treści
Zamów abonament