Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mówią, że trzeba zaorać sądownictwo

18 lipca 2017 | Rzecz o prawie | Agata Łukaszewicz
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Rzeczpospolita

Wiceminister sprawiedliwości oklaskiwał przyjęcie szkodliwych ustaw.

Rz: Niby mamy spokojny, wakacyjny czas, a tu proszę: Sejm uchwala zmiany w KRS i daje zielone światło reformie sądów. Spodziewał się pan, że pójdzie to tak szybko?

Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia sędziów polskich iustitia: Niestety tak. Ta władza nie ma odwagi rozmawiać ze społeczeństwem, nawet o fundamentach działania państwa i podstawowych prawach każdego człowieka, bo przecież tego dotyczy trójpodział władzy z niezależnymi sądami jako strażnikami praw człowieka. To z tego powodu ministerstwo w ciszy gabinetu pracuje nad projektami, potem daje je usłużnym im posłom, a ci przedstawiają je jako projekty poselskie. Wszystko, by ominąć i tak liche przeszkody legislacyjne i uchwalać je bez żadnych konsultacji społecznych. Czy się mylę? Nie sądzę. Brałem udział w pracach sejmowej Komisji Praw Człowieka, a tam panowie z ministerstwa przyznali wprost, że to oni są autorami projektu zmian ustawy o ustroju sądów powszechnych. Czyli władza świadomie obchodzi prawo, w tym wypadku zasady legislacji. A że lipiec? Toż wiadomo, że niewygodne projekty uchwala się albo w okresie świątecznym, albo wakacyjnym, kiedy ludzie zajmują się innymi sprawami niż nudną działalnością Sejmu. W tej sytuacji może się jednak okazać, że z plaż i grilla wrócą do innej Polski, a ich kolejny wyjazd może nastąpić w zupełnie innej rzeczywistości i zupełnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10803

Wydanie: 10803

Spis treści
Zamów abonament