E-handel, czyli dostęp na całym świecie
Działalność zagranicznej spółki może być prowadzona w formie sklepu internetowego. Specyfika działalności za pomocą Internetu pozwala na zakupy za pomocą strony internetowej sklepu odbiorcom towarów na całym świecie, w tym w Polsce.
W KKM OECD handlowi elektronicznemu poświęcona jest odrębna część komentarza dotycząca definicji zakładu (zob. art. 5 pkt 42.1 – 42.10). Również w tym przypadku podkreśla się kluczowy dla powstania zakładu materialny charakter „stałej placówki". Stwierdza się m.in., że sama strona internetowa – nie stanowiąc dobra materialnego (nie będąc pomieszczeniem, placówką, lokalem) – nie jest zakładem przedsiębiorstwa (nawet jeżeli zagraniczna spółka korzysta z przestrzeni dyskowej serwera położonego w Polsce). W KKM OECD wskazuje się też, że serwer – sam w sobie – może stanowić zakład. Dla powstania zakładu istotne jest, aby za pomocą „własnego" serwera (tj. serwera, nad którym fizyczną pieczę sprawuje sprzedawca) wykonywać funkcje istotne dla powstania zakładu (tj. zawierać umowy). W takim przypadku serwer jest zakładem, nawet jeżeli działa „automatycznie", bez udziału pracowników zagranicznego podatnika.
Ważne gdzie znajduje się serwer
A zatem, upraszczając opis, dla uznania serwera za zakład zagranicznego podatnika niezbędne jest:
- dysponowanie przez podatnika serwerem, jako rzeczą, a nie jedynie miejscem w przestrzeni dyskowej serwera,
- położenie serwera w Polsce,
- zawieranie za pomocą serwera umów.
Nie skutkują powstaniem zakładu w Polsce okoliczności takie, jak:
- sporządzenie strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta