Ustawa o sądach uderzy w startupy i branżę IT
Nowelizowane przepisy grożą nacjonalizacją własności intelektualnej – alarmują firmy informatyczne.
michał duszczyk
Chodzi o ustawę – Prawo o ustroju sądów powszechnych, którą 15 lipca Senat przyjął bez poprawek, a dokładnie o artykuł 175f noweli. Zgodnie z nim minister sprawiedliwości może – kierując się „ważnym interesem państwa" – na 20 lat pozbawić twórcę oprogramowania autorskich praw majątkowych do programu komputerowego. Branża IT nie ukrywa oburzenia. Eksperci obawiają się, że ustawa rykoszetem uderzy w startupy i zahamuje ten dynamicznie rozwijający się w Polsce rynek.
Prawo zadziała wstecz
– Tak skonstruowane prawo powoduje, że tworzenie i rozwój oprogramowania dla sektora publicznego na zasadzie licencjonowania staje się ryzykowne, ponieważ może być w każdym momencie podważone – mówi Tomasz Stachewicz z Rebased, warszawskiej firmy programistycznej.
Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich instytucji publicznych, lecz odnoszą się tylko do programów obsługujących sądowe systemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta