Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wskazanie celów unijnych projektów nie może być dziełem przypadku

18 sierpnia 2017 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak

FUNDUSZE EUROPEJSKIE | Każda inwestycja, która ma zostać dofinansowana środkami europejskimi, przechodzi przez ocenę formalną i merytoryczną. Kryteriów wyboru jest dużo i są one zróżnicowane w zależności od programu i konkretnego działania. Jednak zawsze występuje to, które odnosi się do wskaźników.

Decyzja o przyznaniu dofinansowania jest zawsze poprzedzona oceną projektu zgłaszanego przez przedsiębiorcę. Na tę składa się zwykle weryfikacja kryteriów formalnych i merytorycznych. Te pierwsze muszą być spełnione, drugie zaś mogą mieć zarówno charakter obligatoryjny, jak i fakultatywny. Te ostatnie służą rozstrzygnięciu, które wnioski w szczególności zasługują na wsparcie, jeżeli do oceny trafiło ich dużo i wiadomo, że dla wszystkich chętnych pieniędzy na dotacje nie starczy. Dlatego wiele kryteriów fakultatywnych nie opiera się na ocenie zerojedynkowej (tak/nie), jak to jest przy kryteriach formalnych lub obligatoryjnych, ale zakłada pewien przedział punktowy (np. wniosek może otrzymać od 0 do 5 punktów w zależności od stopnia spełnienia danego kryterium). W ten sposób kryteria te pozwalają stworzyć listę rankingową projektów: od tych najwyżej ocenionych do tych, które punktów zdobyły nieco mniej.

W zależności od rodzaju programu (np. „Inteligentny rozwój", „Polska wschodnia", program regionalny województwa pomorskiego) i konkretnego działania (np. 3.2.1 „Badania na rynek" programu „IR", 1.4 „Internacjonalizacja MSP" programu „PW") wykaz kryteriów będzie nieco inny, tak aby pomóc w wyłonieniu tych projektów, które w największym stopniu przystają do jego celów i zakładanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10829

Wydanie: 10829

Spis treści
Zamów abonament