Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy szlak do Europy

18 sierpnia 2017 | Świat | Jędrzej Bielecki
Zamachowiec jechał po całej ulicy zygzakiem, aby poranić jak najwięcej osób.
źródło: PAP/EPA
Zamachowiec jechał po całej ulicy zygzakiem, aby poranić jak najwięcej osób.

Rząd walczy z wielką falą nielegalnych imigrantów.

Od dwóch lat główny szlak do Europy uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu wiódł przez Libię do Włoch. Jednak jak podaje Frontex, w lipcu liczba imigrantów spadła tu aż o 57 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Zdaniem unijnej agencji to wynik złej pogody na Morzu Śródziemnym i walk w Libii, skąd odbijała większość pontonów z imigrantami.

Ale Fernando Colero, rzecznik hiszpańskiego oddziału Lekarzy bez Granic, w rozmowie z „Rzeczpospolitą" podaje mniej wygodne dla władz w Rzymie wytłumaczenie.

– Włochy otrzymały minimalną pomoc od innych krajów europejskich, dlatego na własną rękę starają się przekonać władze Libii, aby kontrolowały imigrantów. Tam zaś setki tysięcy ludzi jest osadzonych w obozach kontrolowanych przez mafie. 100 proc. kobiet jest gwałconych, wszyscy są okradani, ludzie dosłownie żyją o chlebie i wodzie. Włoskie władze dokładnie wiedzą, na co skazują imigrantów, którzy są zablokowani w Libii – dodaje Colero.

Już dwa lata temu dzięki porozumieniu, jakie Angela Merkel zawarła z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, ruch na szlaku przez Turcję i Bałkany praktycznie ustał. Teraz zaś blokada alternatywnej drogi przez Libię i Włochy powoduje, że przemytnicy wracają do starej drogi przez Hiszpanię. Od początku roku dotarło tam już ponad 11 tys. nielegalnych imigrantów, trzykrotnie więcej niż w podobnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10829

Wydanie: 10829

Spis treści
Zamów abonament