Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypowiedzenie zakazu konkurencji z uzasadnieniem

07 września 2017 | Praca i ZUS | Izabela Szczygielska

POSTĘPOWANIE | Konstruując treść umowy o zakazie konkurencji, warto sprecyzować możliwość jej wypowiedzenia przez pracodawcę. Wystarczy podać przesłankę ustania przyczyn uzasadniających trwanie zakazu.

Decydując się na zawarcie z  pracownikiem umowy o zakazie konkurencji na okres po ustaniu stosunku pracy, warto zachować możliwość jej rozwiązania przed upływem okresu, na jaki została zawarta.

Przepisy kodeksu pracy nie regulują sposobów rozwiązania tej umowy, ale metody te zostały wypracowane w praktyce i ugruntowane przez orzecznictwo sądów. Reasumując krótko te możliwości, trzeba stwierdzić, że skuteczną metodą wcześniejszego uwolnienia się stron od zobowiązań z klauzuli antykonkurencyjnej jest zastrzeżenie prawa odstąpienia lub wypowiedzenia umowy. Funkcji tej nie spełni samo zwolnienie z obowiązku zakazu konkurencji, ponieważ nie uwalnia ono pracodawcy z obowiązku wypłaty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10846

Wydanie: 10846

Spis treści
Zamów abonament