Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nocne oblicze Wenus

19 września 2017 | Nauka | Malwina Użarowska
Dzięki połączeniu obrazów dostarczonych przez misję Venus Express naukowcy odkryli inną morfologię chmur na Wenus.
źródło: materiały prasowe
Dzięki połączeniu obrazów dostarczonych przez misję Venus Express naukowcy odkryli inną morfologię chmur na Wenus.

Spowita gęstymi chmurami druga planeta od Słońca ujawnia tajemnice nieoświetlonej części globu.

Gwiazda Wieczorna widoczna nad horyzontem po zachodzie słońca jest skalistą planetą, której atmosfera składa się głównie z dwutlenku węgla i gęstych chmur kwasu siarkowego. Występują one na wysokości 45–70 km nad powierzchnią i całkowicie zasłaniają glob.

Wenus dorównuje rozmiarami Ziemi (95 proc.) i masą (81,5 proc.). Jednak ciśnienie przy gruncie jest około 90 razy większe niż nasze, mierzone na poziomie morza. Większość powierzchni planety opływają potoki lawy. Odkryto nawet nadal aktywne wulkany. Podobnie jak w przypadku Ziemi na Wenus nie widać małych kraterów, ponieważ mniejsze meteoroidy całkowicie spalają się w gęstej atmosferze planety i nie docierają do jej powierzchni.

Większość danych o warunkach panujących na Wenus mamy dzięki niedawno zakończonej misji Venus Express. Była to pierwsza sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej, wysłana w kierunku tej planety. Weszła na orbitę Wenus 11 kwietnia 2006 r. i zakończyła lot 18 stycznia 2015 r., gdy skończyło się jej paliwo.

Głównym zadaniem sondy było zbadanie atmosfery oraz otoczenia plazmowego Wenus. Pod lupę naukowców dostał się również niezwykły efekt cieplarniany, podnoszący temperaturę powierzchni planety do 450 stopni C, przez co metale takie jak ołów występują tam w stanie ciekłym. Badaczy interesowała również struktura i właściwości atmosfery Wenus oraz wpływ wiatru słonecznego. Venus...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10856

Wydanie: 10856

Spis treści
Zamów abonament