Obywatelska sieć
Rewolucja cyfrowa niepostrzeżenie przeniosła ciężar z wyścigu szczurów na zdolność do kooperacji. Współpraca staje się podstawą odniesienia sukcesu – twierdzi prezes fundacji Res Publica.
W tabeli wyników innowacji Unii Europejskiej Polska zajmuje szóste miejsce od końca. W UE wyprzedza tylko Rumunię, Bułgarię czy Chorwację z wynikiem 54,8 pkt, podczas gdy liderzy rankingu to Szwecja (143,6), Dania, Finlandia, Holandia i Niemcy. Średnia unijna to 102 pkt, a najbliżej tej średniej z państw Grupy Wyszehradzkiej są Czechy z wynikiem 84,4 pkt. Warto dodać, że coroczny raport odnotowuje wzrost pozycji Polski, a także kilku innych państw w rankingu.
Bariera w drodze na szczyt
Niski kapitał społeczny mierzony poziomem zaufania oraz aktywności społecznej uczestnictwa w nowych inicjatywach jest jedną z najistotniejszych barier na polskiej drodze na szczyt europejskiego rankingu innowacji, a co za tym idzie – do dobrobytu. Niski poziom dobrobytu w krajach wyszehradzkich, jak pokazywały ostatnie analizy magazynu „Visegrad Insight", zależy nie tylko od rosnących płac, ale też od poziomu kooperacji i zaufania. Podstawą wzrostu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta