Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za krzywdę firma zapłaci więcej

24 października 2017 | Prawo | Mateusz Rzemek
źródło: materiały prasowe

prof. arkadiusz sobczyk | Oprócz odszkodowań dyskryminowani pracownicy powinni dostawać zadośćuczynienia, tak by zmusić pracodawców do przeciwdziałania temu zjawisku.

 

Rz: Jest pan szefem zespołu przygotowującego projekt kodeksu indywidualnego prawa pracy. Jak idą prace?

Prof. Arkadiusz Sobczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek rządowej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, partner zarządzający w kancelarii A. Sobczyk i Współpracownicy: Z projektem nowego kodeksu pracy chyba zdążymy na czas, czyli do marca przyszłego roku. Będzie to jednak dopiero propozycja do rozważenia przez rząd. Myślę jednak, że zaproponowane przez nas rozwiązania odpowiedzą na wiele problemów zauważanych w prawie pracy. Kierowany przeze mnie zespół przegłosował ostatnio zmiany w przepisach określających obowiązek równego traktowania zatrudnionych przed dyskryminacją. Przepisy są fatalne i niezgodne z unijnymi regulacjami. Wprowadzają niepewność prawną, nazywają dyskryminacją zjawiska, które są jedynie naruszeniem równości, nakazują zasądzać odszkodowanie i szukać szkody tam, gdzie mamy do czynienia z krzywdą.

Na czym będą polegały zmiany w odpowiedzialności pracodawców za naruszenie zakazu dyskryminacji?

Zmiany idą w dwóch kierunkach. Z jednej strony chodzi o to, by ochronić pracodawców przed niepewnością prawną związaną z otwartym katalogiem kryteriów dyskryminacyjnych. Z drugiej zaś o to, aby zwiększyć nacisk na prewencję i przeciwdziałanie zjawisku dyskryminacji w zakładach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10886

Wydanie: 10886

Spis treści
Zamów abonament