Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Angielska inwigilacja i jej polski odpowiednik

17 stycznia 2018 | Sądy i Prokuratura | Paweł Opitek
Największe kontrowersje budzi przyznanie służbom szerokich uprawnień do przechwytywania z sieci danych masowych
źródło: AdobeStock
Największe kontrowersje budzi przyznanie służbom szerokich uprawnień do przechwytywania z sieci danych masowych

Strona prokuratury | Wprowadzenie IPA miało uporządkować uprawnienia organów ścigania w stosowaniu nowoczesnej inwigilacji

Wielka Brytania ma teraz prawo inwigilowania bardziej dostosowane do dyktatury niż do demokracji – powiedział Jim Killock, dyrektor Open Rights Group, organizacji broniącej wolności internetu, gdy brytyjski organ prawodawczy uchwalił Investigatory Powers Act (IPA). Po 12 miesiącach debaty w parlamencie 29 listopada 2016 r. ustawa uzyskała królewską zgodę na wejście w życie i stała się obowiązującym prawem. Mając jednak na uwadze specyfikę prawa anglosaskiego, spodziewany termin obowiązywania wszystkich regulacji IPA to rok 2018 (tak wynika z informacji uzyskanych przeze mnie z Home Office).

Wprowadzenie IPA miało: uporządkować w jednym dokumencie uprawnienia organów ścigania m.in. w stosowaniu nowoczesnych metod inwigilacji;wprowadzić efektywne formy sądowego nadzoru nad wykonywaniem czynności operacyjnych oraz dostosować przepisy do wyzwań epoki cyfrowej.

Warto się przyjrzeć IPA choćby dlatego, że stał się elementem dyskusji o granicach „legalnego hakingu" w kontekście praw i wolności obywatelskich. Taka debata prowadzona jest także w Polsce, z apogeum w 2016 r., gdy w styczniu Sejm uchwalił zmiany w ustawie o Policji, a w czerwcu ustawę antyterrorystyczną.

IPA jest odpowiedzią rządu brytyjskiego na nowe rozwiązania technologiczne w cyberprzestrzeni, a bezpośrednim impulsem do jej wprowadzenia była fala zamachów przelewająca się od kilku lat przez Europę. Amber Rudd (od 13 lipca 2016...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10953

Wydanie: 10953

Spis treści

Zamów abonament