Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba milionów, by woda nie zatruła sadów

31 stycznia 2018 | Prawo | Wojciech Tumidalski

samorząd | Spory kompetencyjne mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej wokół wyrobiska. wojciech tumidalski

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się postępom w rekultywacji terenu po byłej kopalni Piaseczno w Świętokrzyskiem. Leży on nad Wisłą, między Tarnobrzegiem a Sandomierzem. Do lat 70. działała tam kopalnia siarki. Teraz miejscowe samorządy chcą tu urządzić sztuczny zbiornik wodny i tereny rekreacyjne. Wynik oceny NIK jest negatywny, a za powód problemów uznano ciąg błędnych decyzji z minionych lat, spory kompetencyjne samorządu, jego spółek i państwa oraz brak pieniędzy.

Przykładu udanego przekształcenia wyrobiska w teren rekreacyjny można szukać po prawej stronie Wisły, w 460-hektarowym wyrobisku Machów – to obecnie Jezioro Tarnobrzeskie. Gminy wokół kopalni Piaseczno chciałyby czegoś podobnego w ich 160-hektarowym wyrobisku. Ale jak dotąd to się nie udało i końca nie widać.

Wydane pieniądze

W latach 2010–2016 na rekultywację wydano prawie 48 mln zł i trzy razy przesuwano finał operacji. Wciąż jednak nie usunięto skutków działalności górniczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10965

Wydanie: 10965

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament