Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyeliminowanie decyzji pierwotnej nie obejmuje automatycznie decyzji zależnej

06 marca 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

Stwierdzenie nieważności decyzji, na podstawie której wydano decyzję zależną, może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności tej decyzji zależnej. Natomiast uchylenie decyzji pierwotnej uzasadnia wznowienie postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją zależną.

- Na podstawie pierwszej decyzji została wydana kolejna decyzja, która jest od niej zależna. Następnie stwierdzono nieważność tej pierwszej decyzji. Czy może to stanowić podstawę do wznowienia postępowania w sprawie zakończonej decyzją zależną?

Nie. Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 8 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) podstawa do wznowienia postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją istnieje m.in. w sytuacji, gdy ta decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione. W orzecznictwie podkreśla się, że użyty w tym przepisie zwrot „w oparciu" wskazuje, że musi zachodzić związek przyczynowy pomiędzy decyzją organu a inną decyzją lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10994

Wydanie: 10994

Spis treści
Zamów abonament