Rusza duży przetarg w krajowym sektorze edukacji
Do 2020 r. wszystkie szkoły w Polsce mają być podłączone do szybkiego i bezpiecznego internetu.
katarzyna kucharczyk
Cyfryzacja pomaga w wyrównywaniu szans, czego dobrym przykładem jest system edukacji – dzięki dostępowi do szybkiego internetu szkoły z małych miejscowości mogą korzystać z tych samych źródeł i narzędzi co placówki w dużych miastach. W grudniu 2017 r. weszła w życie ustawa o OSE – Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (jej operatorem jest państwowy instytut badawczy NASK). Zakłada, że do 2020 r. wszystkie szkoły w Polsce uzyskają dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu. Projekt nabiera tempa: NASK właśnie ogłosił przetarg na „Świadczenie usługi szerokopasmowej transmisji danych pomiędzy budynkami, w których mieszczą się jednostki oświatowe, a punktem wymiany ruchu z siecią Operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej".
Czas na zmiany
Postępowanie obejmie blisko 92 proc. szkół w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim oraz podlaskim.
Z zapisów ustawy o OSE wynika, że w 2018 r. podłączenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta