Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od dobrego pomysłu, przez badania do bezzwrotnej dotacji

30 marca 2018 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak
Ewa Zielińska
źródło: materiały prasowe
Ewa Zielińska

ROZMOWA | Czym różnią się badania przemysłowe od prac rozwojowych, gdzie szukać finansowego wsparcia na rozwój nowych produktów i kiedy startują konkursy z zakresu B+R dla firm wyjaśnia dr Ewa Zielińska, menedżer ds. funduszy unijnych, PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o. w rozmowie z Michałem Kołtuniakiem

Rz. Przeglądając programy wsparcia skierowane do przedsiębiorców a współfinansowane ze środków unijnych, można dostrzec, że znaczna część tych środków ma służyć prowadzeniu badań i prac rozwojowych. Na czym polega istota takich programów i do kogo skierowana jest ta oferta?

Ewa Zielińska: Rzeczywiście, przedsiębiorstwa, które planują opracowanie nowych lub istotnie ulepszonych produktów, usług bądź technologii w perspektywie 2014–2020, mogą korzystać z bezzwrotnego wsparcia na tzw. projekty badawczo-rozwojowe (B+R). Jest ono adresowane do firm, które za pomocą własnego zespołu lub we współpracy z podmiotem zewnętrznym są w stanie stworzyć innowacyjny wyrób lub technologię wyróżniającą się pod względem charakterystyki na tle konkurencji. Przewagi te powinny dotyczyć porównania z alternatywnymi rozwiązaniami dostępnymi w skali polskiego rynku, a w przypadku najambitniejszych projektów – w skali rynku międzynarodowego.

Rolą projektów badawczo-rozwojowych jest podnoszenie innowacyjności przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce, ze szczególnym ukierunkowaniem na firmy o profilu produkcyjnym i związane z sektorem nowoczesnych technologii. Instytucje przyznające dotacje na projekty B+R oczekują, że ich rezultaty znajdą zastosowanie w działalności gospodarczej firmy, albo też znajdą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11015

Wydanie: 11015

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament