Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki umorzenia odsetek od zobowiązań handlowych

14 maja 2018 | Podatki

Zdaniem fiskusa, umorzenie przez wierzyciela odsetek za opóźnienie w zapłacie nie powoduje powstania przychodu dłużnika. NSA ma na ten temat inne zdanie, co powoduje, że przedsiębiorcy mają problem z prawidłowym rozliczeniem podatku.

Tomasz Musialski, Kamil Stefaniak

Mocą art. 5 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (dalej: ustawa o terminach zapłaty) ustawodawca wprowadził zasadę, zgodnie z którą w obrocie B2B, wierzycielowi przysługuje uprawnienie do żądania zapłaty odsetek ustawowych. Odsetek można domagać się po upływie 30 dni liczonych od dnia spełnienia świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że postanowienia stron wyłączające lub ograniczające zasadę naliczania odsetek są nieważne, a w ich miejsce stosuje się przepisy ustawy o terminach zapłaty.

Stosowanie sztywnych reguł naliczania odsetek za nieterminowe regulowanie zobowiązań nie zawsze spotyka się jednak z aprobatą przedsiębiorców (np. w rozliczeniach w ramach grup kapitałowych). W związku z tym, wierzyciele często decydują się na umorzenie naliczonych już odsetek.

Metoda kasowa

W zakresie ustalania przychodu z tytułu odsetek, ustawa o CIT wprowadza reguły odrębne od ogólnych zasad określania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11050

Wydanie: 11050

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament