Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podzielona płatność tuż-tuż

14 maja 2018 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Od 1 lipca br. nabywca, który otrzymał fakturę za towar lub usługę, będzie mógł podzielić cenę na dwie części. Kwota netto będzie trafiała na zwykły rachunek bankowy, pozostała część - na oddzielny rachunek VAT.

Co to jest split payment

- Na czym polega mechanizm podzielonej płatności?

Mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że nabywca będący podatnikiem, płacąc za fakturę, wpłaca na specjalny rachunek VAT sprzedawcy kwotę całości lub części VAT z faktury, natomiast kwota netto (jej całość lub cześć) trafia na bieżący rachunek bankowy przedsiębiorcy (sprzedawcy), do którego prowadzony jest rachunek VAT (ewentualnie płatność regulowana jest w inny sposób, np. gotówka lub w drodze kompensaty). Pieniądze zgromadzone na rachunku VAT będą wprawdzie własnością sprzedawcy, ale dysponowanie nimi będzie ograniczone.

Jak bowiem wynika z art. 108a ust. 2 ustawy o VAT, zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:

1) zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;

2) zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

Przykład

17 lipca 2018 r. firma X (podatnik VAT czynny) otrzymała fakturę nr 7/07/2018 wystawioną przez firmę Y (podatnik VAT czynny) 10 lipca 2018 r. na kwotę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11050

Wydanie: 11050

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament