Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marzec w Strasburgu

15 maja 2018 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Hiszpania przegrała, a Niemcy i Wielka Brytania wyszły obronną ręką z procesów przed Trybunałem.

Skazanie za spalenie zdjęcia królewskiej pary naruszyło wolność słowa.

Jakie są granice krytyki politycznej w kontekście wolności wyrażania opinii – badał Trybunał w sprawie dwóch Katalończyków. Sprawa Stern Taulats i Roura Capellera przeciwko Hiszpanii dotyczyła skazania ich za podpalenie we wrześniu 2007 r. fotografii królewskiej pary podczas demonstracji w czasie oficjalnej wizyty króla w Gironie. Miał to być sprzeciw wobec stuletniej okupacji Katalonii. Sąd, uznając, że ich zamiarem było wyrażenie pogardy dla pary królewskiej, uznał ich za winnych przestępstwa obrazy Królestwa Hiszpanii. Wymierzono im karę 15 miesięcy więzienia oraz pozbawienia praw publicznych w tym czasie. Biorąc pod uwagę ich sytuację osobistą i wcześniejszą niekaralność, sąd zamienił kary więzienia na grzywny po 2700 euro, pod warunkiem ich uiszczenia.

Trybunał uznał przede wszystkim, że czyn skarżących był częścią bardziej politycznej niż personalnej krytyki instytucji monarchii w ogólności, a w szczególności Królestwa Hiszpanii. Zauważył, że było to jedno wydarzeń mających wzbudzić uwagę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11051

Wydanie: 11051

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament