Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma odszkodowania bez tytułu prawnego do gruntu

15 maja 2018 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Przepisy nie rozstrzygają, czy spółdzielnia, która nie ma tytułu prawnego do gruntu, może się domagać odszkodowania od gminy.

Sąd Najwyższy rozstrzygnie wątpliwości, czy spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo domagać się od gminy odszkodowania za to, że nie dostarcza eksmitowanemu lokalu socjalnego. Chodzi lokale w blokach stojących na gruncie o nieuregulowanym stanie prawnym. Do SN zwrócił się w tej sprawie warszawski Sąd Okręgowy. Rozstrzygał on spór na tym tle. Spółdzielnia żądała od władz Warszawy 65 tys. zł za koszty, jakie poniosła na utrzymanie lokalu za cały rok. Rodzina z wyrokiem eksmisyjnym nie płaciła bowiem za mieszkanie, a gmina zwlekała z dostarczeniem lokalu socjalnego.

Sąd rejonowy zasądził na rzecz spółdzielni odszkodowanie, ale w znacznie niższej kwocie, niż się domagała. Spółdzielnia odwołała się do sądu okręgowego. A ten nabrał wątpliwości natury prawnej. Okazało się, że mieszkanie znajduje się w bloku stojącym na gruncie o nieuregulowanym stanie prawny. Artykuł 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów pozwala ubiegać się o odszkodowanie właścicielom nieruchomości. Powstaje więc pytanie, czy spółdzielnia ma do niego prawo.

 

Wydanie: 11051

Wydanie: 11051

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament