Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Resort wyjaśnia, jak budować aneksy

15 maja 2018 | Prawo | Anna Krzyżanowska

Nie musi być odrębnego okna w aneksach kuchennych. Ministerstwo rozwiewa obawy deweloperów.

„Pomieszczenie mieszkalne, kuchnia oraz aneks kuchenny powinny mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym" – brzmi § 93 rozporządzenia ws. warunków technicznych budynków. Deweloperzy, czytając przepis, nie wiedzą, czy każdy aneks kuchenny w nowo wznoszonym budynku mieszkalnym musi mieć osobne okno.

Polski Związek Firm Deweloperskich spytał o to resort inwestycji i rozwoju. Mając na względzie, iż pod pojęciem aneksu kuchennego należy rozumieć część pomieszczenia mieszkalnego służącą do przygotowywania posiłków, (...) obowiązujące brzmienie § 93 ust. 1 rozporządzenia nie nakłada obowiązku wyposażenia aneksu kuchennego w osobne okno – pisze Anita Grabowska-Wlaz, dyrektor departamentu budownictwa i geodezji w MIiR. Resort podkreśla, że nie ma uprawnień do wydawania wiążących interpretacji, a ostatecznej oceny zgodności inwestycji z przepisami dokonuje starosta/prezydent miasta na prawach powiatu przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Związek odpowiedzią jest ukontentowany.

– Ministerstwo odpowiedziało zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Inwestorzy nie powinni mieć już problemów z rozumieniem i stosowaniem przepisów – komentuje radca prawny Przemysław Dziąg, prawnik PZFD.

Wydanie: 11051

Wydanie: 11051

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament