Gdy dług się przedawnił, hipotekę można wykreślić
Ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości podatnika nie wyklucza przedawnienia zabezpieczonego nią zobowiązania wobec fiskusa.
Ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości podatnika jest jednym ze sposobów zabezpieczenia zobowiązań podatkowych. Otwarte pozostaje pytanie, czy ustanowienie takiej hipoteki wyklucza przedawnienie zobowiązania podatkowego. Problem ten był przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z 10 maja 2018 r. (II FSK 1060/16).
Wniosek o umorzenie zaległości
W stanie faktycznym badanym przez sąd podatnik (na którego nieruchomości ustanowiono hipotekę przymusową) zwrócił się do organu podatkowego o umorzenie zaległości w podatku od towarów i usług wraz z odsetkami za zwłokę. Naczelnik urzędu skarbowego odmówił jednak umorzenia zaległości podatkowych, a dyrektor izby skarbowej utrzymał tę decyzję w mocy. Rozpoznając skargę podatnika sąd I instancji uznał, że przed rozpoznaniem wniosku podatnika o umorzenie zobowiązania podatkowego organ powinien zbadać czy doszło do przedawnienia zobowiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta