Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podział albo połączenie spółki zamiast tworzenia nowej

20 lipca 2018 | Biznes i finanse | Monika Kapijas

Pierwszym krokiem przedsiębiorcy, rozpoczynającego nowy biznes nie zawsze jest utworzenie nowej spółki. Czasami realia gospodarcze działalności sprawiają, że korzystniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku dotychczasowego prowadzenia biznesu kilkutorowo i jej znacznego rozwoju jest restrukturyzacja dotychczasowej działalności, czyli połączenie spółki z innym podmiotem albo podział jednej jednostki gospodarczej na kilka mniejszych, według przyjętego klucza, którym jest przedmiot wykonywanej działalności.

Połączenie polega na złączeniu w ramach jednej spółki kilku odrębnych przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa te mogą działać zarówno w formie spółki osobowej (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna), jak i w formie spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna). Spółką przejmującą zawsze musi być jednak spółka kapitałowa.

Podział jest z kolei operacją posiadającą niejako przeciwny zwrot – w jej wyniku ze struktur jednej spółki wydzielona zostaje jedna lub więcej części przedsiębiorstwa. Tak wyodrębniona część może zostać następnie przejęta przez nowo utworzoną albo inną już istniejącą jednostkę gospodarczą.

Korporacyjne życie a działalność zarządzającego

Szczególny rodzaj działalności wykonują alternatywne fundusze inwestycyjne, działające na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (DzU z 2018 r. poz. 56 ze zm.), w tym alternatywne spółki inwestycyjne (ASI) i podmioty zarządzające ASI. Liczba tych jednostek, działających w ramach struktur rynku kapitałowego, powiększa się powoli, lecz stale. Obecnie do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego wpisano 16 podmiotów działających jako zewnętrznie zarządzający ASI (z czego tylko dwa podmioty zarządzają więcej niż jedną ASI) oraz 5 spółek będących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11107

Wydanie: 11107

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament