Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwoty wolne od potrąceń z zasiłków już nie są ustalane procentowo

26 lipca 2018 | Kadry i Płace | Mariusz Pigulski

źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Od 1 lipca 2018 r. kwoty wolne od potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia społecznego nie są uzależnione od poziomu najniższej emerytury lub renty. Przy egzekucji alimentów ochroną objęte jest obecnie 500 zł, a innych świadczeń na mocy tytułów wykonawczych – 825 zł.

Do końca czerwca 2018 r. w art. 141 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) kwota wolna od potrąceń realizowanych ze świadczeń emerytalno-rentowych oraz zasiłków z ubezpieczenia społecznego była określona jako odpowiedni procent najniższej emerytury lub renty. W zależności od rodzaju potrącanych należności kwota wolna wynosiła: 75 proc., 60 proc., 50 proc. albo 20 proc. najniższego świadczenia.

Od 1 lipca 2018 r. nastąpiło „odwiązanie" kwoty wolnej od wysokości najniższej emerytury. Dotychczasowy procentowy związek zamieniono odpowiednimi kwotami, uwzględniającymi poziom minimum socjalnego w jednoosobowym gospodarstwie emeryckim. Zmiany wprowadził art. 5 ustawy z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1076).

Zasady z ustawy emerytalnej

Zdarza się, że pracodawcy zostają zobligowani do egzekwowania określonych należności z wypłacanych zatrudnionym osobom: świadczenia rehabilitacyjnego oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, wypadkowego czy wyrównawczego). Muszą wówczas postępować w zgodzie z przepisami ustawy emerytalnej. W myśl jej art. 139 ust. 1, z przysługujących zatrudnionemu świadczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11112

Wydanie: 11112

Spis treści
Zamów abonament