Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowelizacja dotycząca ulgi B+R nie zmieniła sensu przepisów

08 sierpnia 2018 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Zarówno przed, jak i po zmianach dotyczących ulgi innowacyjnej, za koszty kwalifikowane można uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze, usługi równorzędne oraz nabycie wyników badań naukowych na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-
-rozwojowej tylko wtedy, gdy są kupione na podstawie umowy od jednostek naukowych.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zatrudnia kilkaset osób, w tym około 20 inżynierów. Prowadzi prace, na potrzeby których projektuje i wykonuje elementy, oprzyrządowanie i narzędzia niezbędne do wykonania prototypu czy usługi pilotażowej. Przeprowadza także ocenę produktów gotowych, opracowuje ich konstrukcję, parametry jakościowe.

Spółka tłumaczyła, że są to działania badawczo-rozwojowe, które po ich zakończeniu są poddawane badaniom przeprowadzanym przez inspektorów wewnętrznego działu kontroli jakości w zakresie wymienionych we wniosku badań nieniszczących lub mogą być certyfikowane przez podmioty zewnętrzne. Produkty opracowywane są zgodnie ze specyfikacją i poddawane analizom fizycznym oraz analitycznym. Podmioty certyfikujące to głównie renomowane międzynarodowe instytucje, które weryfikują zgodność wyrobu z normami. Certyfikacja i walidacja są niezbędne do wprowadzenia wyrobu do użytku.

Z wniosku wynikało, że podatniczka zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, tzw. innowacyjnej. Zapytała, co może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, zwłaszcza w kontekście nowelizacji art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, obowiązującej od 1 stycznia 2018 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11123

Wydanie: 11123

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament