Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nic nie wiemy o zabójcach Kuciaka

21 sierpnia 2018 | Świat | Jerzy Haszczyński
W tym domu we wsi Velka Mača pół roku temu zamordowano dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczoną Martinę Kušnírovą.  Na bramie ktoś napisał „Miłość jest silniejsza niż zła władza”.
autor zdjęcia: Jerzy Haszczyński
źródło: Fotorzepa
W tym domu we wsi Velka Mača pół roku temu zamordowano dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczoną Martinę Kušnírovą. Na bramie ktoś napisał „Miłość jest silniejsza niż zła władza”.

Wydawało się, że śmierć dziennikarza śledczego zmieni Słowację. 
Po pół roku dominuje rozczarowanie.

Zmiany polityczne na pierwszy rzut oka wyglądają poważnie. Wielkie demonstracje, które przetoczyły się przez Słowację w związku z morderstwem reportera śledczego Jána Kuciaka, zmiotły z głównej sceny politycznej premiera Roberta Ficę, wpływowego ministra spraw wewnętrznych i szefa policji.

– Dominuje poczucie, że zmieniono ludzi, ale pod powierzchnią jest to samo – mówi „Rzeczpospolitej" Karen Henderson, brytyjska politolog, od lat mieszkająca na Słowacji i wykładająca na uniwersytetach w Bratysławie i Trnawie.

Przede wszystkim rozczarowanie budzi stan śledztwa w sprawie zabójstwa, które wstrząsnęło nie tylko Słowacją. Morderstwa dziennikarzy, zwłaszcza tropiących nadużycia władzy, to coś niezwykłego w UE. W odstępstwie kilku miesięcy zdarzyły się jednak dwa, na krańcach wspólnoty, w październiku 2017 roku na Malcie zginęła w wyniku wybuchu bomby podłożonej w jej samochodzie 53-letnia Daphne Caruana Galizia. W lutym 2018 roku na Słowacji życie stracił 27-letni Ján Kuciak.

Niedokończony artykuł

Nawet data nie jest na 100...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11133

Wydanie: 11133

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament