Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba zawiadomić o wypowiedzeniu pełnomocnictwa

25 września 2018 | Dobra Administracja

W razie wypowiedzenia pełnomocnictwa przez stronę, dopiero zawiadomienie o tym organu powoduje, że zaczyna on traktować stronę jako działającą bez pełnomocnika. Organ nie może domniemywać wypowiedzenia pełnomocnictwa.

- Strona postępowania administracyjnego udzieliła pełnomocnictwa swemu kuzynowi, ale później zaczęła samodzielnie dokonywać czynności w swojej sprawie. Pełnomocnik nie wykazuje żadnej aktywności. Czy w tej sytuacji można przyjąć, że kuzyn strony nie jest już jej pełnomocnikiem?

Nie.

Zgodnie z art. 32 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Pełnomocnictwa można udzielić osobie fizycznej posiadającej zdolność do czynności prawnych (art. 33 § 1 k.p.a.). Istnienie stosunku pełnomocnictwa musi zostać uzewnętrznione. Przy pierwszej, podejmowanej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11163

Wydanie: 11163

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament