Czy w ramach ulgi B+R rozliczymy nabycie oprogramowania
Od 1 października w definicji prac rozwojowych jest także nabywanie wiedzy „w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania". Nie wiadomo jednak w jakiej kategorii kosztów kwalifikowanych taki wydatek mógłby się znaleźć.
1 października 2018 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: prawo o szkolnictwie wyższym). Wprowadziła ona zmiany w zakresie definicji prac rozwojowych oraz w sposobie odliczania w ramach ulgi B+R kosztów nabycia usług doradczych oraz równorzędnych. Należy zatem wyjaśnić jak należy rozumieć przepisy dotyczące prac badawczo-rozwojowych w obecnym brzmieniu oraz jakie potencjalne możliwości mogą te regulacje przynieść dla przedsiębiorców prowadzących lub planujących podjęcie innowacyjnych działań.
Ulga technologiczna...
Obowiązująca do końca 2015 r. ulga technologiczna pozwalała na odliczenie od rocznego dochodu wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii w drodze umowy o ich przeniesienie oraz korzystanie z tych praw, z wyjątkiem nabycia w drodze wkładu niepieniężnego. Limitem odliczenia była wysokość 50 proc. poniesionych wydatków pod warunkiem, że umożliwiały one wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług.
W praktyce więc przedsiębiorca już na etapie zakupu nowej technologii, przykładowo licencji na korzystanie z programu logistycznego czy opracowanej koncepcji konstrukcji maszyny skrawającej, mógł skorzystać z odliczenia w ramach ulgi technologicznej.
...i na działalność badawczo-rozwojową
Od 1 stycznia 2016 r. ulga technologiczna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta