Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można domagać się unieważnienia odwołania?

30 października 2018 | Dobra Administracja | Małgorzata Jankowska

- Członek korpusu służby cywilnej został odwołany ze stanowiska bez podania przyczyny. On twierdzi jednak, że jego odwołanie miało podłoże pozamerytoryczne i było podyktowane chęcią wyeliminowania go, jako osoby, która została powołana przez poprzednie kierownictwo urzędu. Takie działanie, jego zdaniem, powinno być uznane za nieważne z uwagi na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 2 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy). Czy w związku z tym może wystąpić do sądu z roszczeniem o ustalenie nieważności tego odwołania na podstawie przepisów kodeksu cywilnego?

Nie.

Wprawdzie – jak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 sierpnia 2000 r. (I PKN 751/99) – stosowanie art. 58 kc poprzez art. 300 kp nie jest, co do zasady wyłączone w prawie pracy, można sobie, bowiem wyobrazić takie czynności pracodawcy wpływające na sferę uprawnień pracownika albo takie czynności pracownika, które należałoby ocenić, jako nieważne w związku z przesłankami nieważności czynności prawnej wskazanymi w art. 58 kc i w związku z tym, jako niewywołujące skutków prawnych. Nie dotyczy to jednak czynności pracodawcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11193

Wydanie: 11193

Spis treści
Zamów abonament