Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfrowi giganci nie chcą nowego podatku

05 listopada 2018 | Ekonomia
Cyfrowi giganci na podatkowym cenzurowanym
źródło: Rzeczpospolita
Cyfrowi giganci na podatkowym cenzurowanym

finanse | Największe firmy internetowe mają płacić 3 proc. daniny od obrotów. – Ale skoro płacimy podatki w Polsce, dlaczego mamy być podwójnie opodatkowani – pytają. Anna 
Cieślak-Wróblewska

 

Być może jeszcze w tym roku zakończą się prace nad podatkiem od usług cyfrowych dla największych firm działających w Unii Europejskiej. Zaapelował o to na naszych łamach minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire.

Francja jest krajem, który mocno ucierpiał na optymalizacjach podatkowych, jakimi posługują się najwięksi internetowi giganci. Jak stwierdziły francuskie służby, Google uniknął zapłaty aż 1,12 mld euro podatku od reklam sprzedawanych na terenie tego państwa.

Projekt podatku cyfrowego zakłada, że firmy internetowe będę płacić podatek tam, gdzie zarabiają, a nie tam, gdzie są zarejestrowane. To model docelowy, ale dosyć skomplikowany do wprowadzenia. Dlatego w okresie przejściowym miałby obowiązywać podatek od obrotów w wysokości 3 proc. Miałyby nim zostać objęte koncerny o obrotach powyżej 750 mln euro w skali globalnej lub 50 mln euro w skali unijnej.

Podwójna danina

Komisja Europejska szacuje, że wszystkim krajom UE przyniosłoby to 5 mld euro budżetowych wpływów rocznie. Ile zyskałaby Polska? Ministerstwo Finansów nie podało nam takich szacunków, podkreśla jedynie, że kierunkowo opowiada się za takim rozwiązaniem.

Samych firm podatek obrotowy nie zachwyca. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11197

Wydanie: 11197

Spis treści
Zamów abonament