Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozbrat z Kościołem: Pierwszy brexit

16 listopada 2018 | Rzecz o historii | Kazimierz Jasiński
≥Henryk VIII był człowiekiem wielu talentów i władcą, który uwolnił Anglię od wpływów Stolicy Piotrowej
źródło: AFP
≥Henryk VIII był człowiekiem wielu talentów i władcą, który uwolnił Anglię od wpływów Stolicy Piotrowej
≥Thomas Cromwell wręcza królowi Henrykowi VIII pierwszy oficjalny przekład Biblii na język angielski
źródło: Getty Images
≥Thomas Cromwell wręcza królowi Henrykowi VIII pierwszy oficjalny przekład Biblii na język angielski

Historycznym prawzorem brexitu było uniezależnienie Anglii rządzonej przez Henryka VIII od jurysdykcji Rzymu w 1534 r. oraz stworzenie Kościoła narodowego. Być może te wydarzenia stały się inspiracją dla współczesnych polityków brytyjskich.

Angielskie słowo „power" może mieć wielorakie znaczenie. Oznacza siłę, władzę, potęgę, moc, ale także możliwości działania. Referendum, które zadecydowało o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zapoczątkowało burzliwą debatę w parlamencie. Niektórzy brytyjscy politycy zwracają uwagę, że XVI-wieczne prawa nazywane „Henry VIII Clauses" dają współczesnemu rządowi Elżbiety II możliwość zmiany, uchylenia lub unieważnienia decyzji władzy ustawodawczej bez konieczności wnoszenia jej pod obrady po raz drugi.

Najbardziej renesansowy władca Anglii

Postać Henryka VIII Tudora niezmiennie fascynuje brytyjskich historyków, pisarzy i scenarzystów filmowych. Był człowiekiem wielu talentów, a ludzi, którzy się z nim zetknęli, zdumiewał swoją wiedzą w każdej niemal dziedzinie nauki i sztuki. Odziedziczył tron po ojcu Henryku VII, zmarłym na gruźlicę w 1509 r. Kiedy w 1831 r. ekshumowano szkielet Henryka VIII, okazało się, że monarcha miał aż 186 cm wzrostu. Na portretach widzimy mężczyznę o potężnej budowie ciała.

Już jako książę Walii przyszły król dotkliwie odczuł interwencję papieża, kiedy w 1505 r. ze względów politycznych zaistniała potrzeba zaręczyn z Katarzyną Aragońską, wdową po bracie Arturze. Plan ten z uwagi na prawo kościelne napotkał jednak opór ze strony papieża Juliusza II i arcybiskupa Canterbury Williama...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11207

Wydanie: 11207

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament