Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak to teraz będzie z zaliczkami

08 marca 2019 | Biznes i finanse | Łukasz Gasiński, Monika Michałowska

Dywidendy | 1 marca weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych przyjęta na mocy ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (DzU z 2018 r., poz. 2244), która zmieniła reuły zwrotu zaliczek. Jakie one są?

Wprowadziła ona zmiany m.in. do art. 195 k.s.h., który dotychczas przewidywał zasady wypłaty zaliczek, nowelizacja zmieniła regulację dotyczącą zwrotu zaliczek. Problematyka obowiązku zwrotu zaliczek była przedmiotem kontrowersji w praktyce, jak też doktrynie. Z tych względów interwencję ustawodawcy należy uznać za słuszną. Niestety rozstrzygnięcie jednego problemu związanego ze zwrotem zaliczek otworzyło pole do pewnych spekulacji co do tego, jak należy zwracać zaliczki z zakumulowanych zysków spółki, na co wyraźnie zezwala k.s.h.. Warto zaproponować wykładnię nowej regulacji, która naszym zdaniem w najpełniejszy sposób odpowiada celowi ustawy, tj. wprowadzeniu uproszeń dla przedsiębiorców w prawie gospodarczym.

Jak było przed

Przed nowelizacją przedmiotem kontrowersji w doktrynie było istnienie i zakres obowiązku zwrotu zaliczek pobranych na poczet przewidywanej dywidendy w sytuacji, kiedy spółka odnotowała stratę bądź też osiągnęła zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek. Dominowały stanowiska, że spółka może żądać zwrotu zaliczek na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o nienależnym świadczeniu z uwagi na odpadnięcie podstawy prawnej wypłaty bądź też nieosiągnięcie zamierzonego celu świadczenia. Nie brakowało jednak głosów o wtórnej bezprawności takiej wypłaty, co pozwalałoby na zastosowanie art. 198...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11300

Wydanie: 11300

Spis treści
Zamów abonament