Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedobór wykwalifikowanych pracowników? Nas to nie dotyczy.

08 marca 2019 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
źródło: materiały prasowe

Nasze centrum usług ulokowaliśmy w Warszawie, bo tu możemy znaleźć potrzebnych nam specjalistów. 
Bliskość lotniska to też ogromny atut – tłumaczy Jose Vinals, prezes banku Standard Chartered.

 

Strefa euro od połowy 2018 r. jest praktycznie w stagnacji. Czy to jest przejściowe osłabienie koniunktury, czy może się ono przerodzić w recesję?

Jose Vinals: Żadna ze znanych mi prognoz nie zakłada recesji w Europie ani w tym, ani w przyszłym roku. Spowolnienie nie jest zresztą tylko fenomenem europejskim, także inne gospodarki, np. USA, tracą impet. Ale mimo to globalna gospodarka pozostaje w dobrej formie. To, jak długo taka sytuacja się utrzyma, jest o tyle trudne do przewidzenia, że w dużej mierze zależy od czynników politycznych. Wydaje się, że to one mają obecnie największy wpływ na nastroje uczestników życia gospodarczego, od których zależy popyt konsumpcyjny i inwestycyjny. Te nastroje są pod wpływem np. sporów dotyczących budżetu w USA, negocjacji w sprawie brexitu, stosunków handlowych między USA i Chinami, sytuacji finansowej Włoch. Wszystko to są czynniki natury politycznej, które obecnie negatywnie wpływają na nastroje. To może się jednak w każdej chwili zmienić.

Już od ponad dekady światowa gospodarka jest na kroplówce łagodnej polityki pieniężnej. Spośród najważniejszych banków centralnych w zasadzie tylko Rezerwa Federalna rozpoczęła normalizację polityki pieniężnej. Czy te instytucje byłyby w stanie przeciwstawić się kolejnemu spowolnieniu, gdyby zaszła taka potrzeba? Czy czeka nas kolejna dekada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11300

Wydanie: 11300

Spis treści
Zamów abonament