Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy stosuje się metodę podziału zysków

11 marca 2019 | Podatki i księgowość | Magdalena Marciniak, 
Agnieszka Krzyżaniak

Jeśli jedna ze stron pełni rutynowe, proste funkcje, nie wnosi żadnej unikalnej wartości do transakcji i ponosi ograniczone ryzyka, to zastosowanie metody profit split nie da wyników zgodnych z zasadą ceny rynkowej.

 

Metoda podziału zysku (profit split) jest jedną z metod ustalania cen transferowych (patrz ramka).

W praktyce podatnicy decydują się na jej wykorzystanie raczej rzadko. Jest to metoda dość skomplikowana i czasochłonna, która wymaga dużego zaangażowania i precyzji we właściwym jej zastosowaniu. Co więcej, zarówno polskie przepisy, jak i Wytyczne OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych dają jedynie ogólne wytyczne dotyczące jej zastosowania. Już w ramach działań w zakresie inicjatywy BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) OECD dostrzegło konieczność zaktualizowania Wytycznych OECD w części dotyczącej tej metody, aby ułatwić podatnikom jej stosowanie. W efekcie prac podjętych na forum OECD powstał raport „Revised Guidance on the Application of the Transactional Profit Split Method" (Raport OECD), w którym OECD wskazuje na sytuacje i  czynniki pomocne przy stosowaniu metody „profit split".

Metoda „profit split" powinna znaleźć zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy rodzaj i charakter realizowanej pomiędzy podmiotami powiązanymi transakcji uzasadnia jej użycie. Tym samym może się okazać, że w przypadku niektórych transakcji jej wykorzystanie jest nie tylko uzasadnione, ale wręcz konieczne, gdyż jest to jedyna metoda dwustronna możliwa do stosowania przez obie strony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11302

Wydanie: 11302

Spis treści

Reklama

Zamów abonament