Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wirtualna waluta w sprawozdawczości finansowej MSSF

13 marca 2019 | Rachunkowość | Paweł Tendera

Przyjmuje się, że kryptowaluty należy ujmować jako aktywa niematerialne, zgodnie z MSR 38, lub jako zapasy, zgodnie z MSR 2, jeżeli są przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności.

W świecie szybko postępującej cyfryzacji i automatyzacji procesów biznesowych trudno się dziwić, że rewolucja ta dotyka również obszaru płatności, przechowywania danych oraz zawierania transakcji z różnymi podmiotami. Tak pojawiły się kryptowaluty, które przez lata zyskują na popularności. Istnieje wiele różnych kryptowalut (czasami określanych jako „wirtualne monety"), a najpopularniejszą jest bitcoin.

Z uwagi na to, że w sferze biznesowej kryptowaluty są coraz chętniej stosowane do rozliczeń handlowych, waluty te stają się przedmiotem częstych dyskusji na temat ich właściwego ujęcia w sprawozdaniach finansowych spółek. Dlatego Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (Rada MSR) w lipcu 2018 r. zwróciła się do Komitetu Interpretacyjnego MSSF w celu uzyskania porady na temat sposobu, w jaki jednostka może zastosować istniejące standardy MSSF w ujmowaniu kryptowalut.

Analizy przeprowadzone przez Komitet Interpretacyjny MSSF (STAFF PAPER September 2018 IFRS Interpretations Committee meeting - Agenda 4 - Project Holdings of cryptocurrencies - Paper topic Item for continuing consideration [https://www.ifrs.org/-/media/feature/meetings/2018/september/ifric/ap04a.pdf]) wykazały, że w praktyce spółki stosują różne sposoby ujmowania kryptowalut, tj. jako aktywa finansowe poprzez zastosowanie analogii do MSSF  9 „Instrumenty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11304

Wydanie: 11304

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament