Nadregulacja szkodzi branży
Im bardziej restrykcyjne prawo, tym mniej firm zostaje na rynku – przestrzega Krzysztof Burnos, prezes KRBR.
Jak oceniacie sytuację w branży po wejściu w życie nowej ustawy o biegłych rewidentach – według założeń ustawodawcy miała wzrosnąć niezależność audytu i jego jakość, a podobno doszło do zmniejszenia konkurencji i wzrostu cen za usługi?
W konsultacjach nowelizacji powtarzaliśmy, że im bardziej restrykcyjna będzie regulacja, tym mniej firm audytorskich pozostanie na rynku badań jednostek zainteresowania publicznego. Mniejsze firmy nie przegrywają przetargów na obsługę dużych podmiotów – one kalkulują ryzyko i po prostu w nich nie startują. Konkurencja zatem się zmniejsza. Impulsów wzrostu cen jest jednak więcej: firmy muszą uwzględniać choćby wzrost potencjalnych kar, a więc większe ryzyko, a także wynikające z nowych wymogów koszty.
Jak zapatrujecie się na planowaną kolejną zmianę przepisów dotyczącą nadzoru nad rynkiem audytu?
Także przy poprzedniej reformie podkreślaliśmy, że kluczowa jest skalowalność regulacji – a tę zapewni właśnie podział nadzoru na samorządowy i państwowy. Samorząd wykonuje funkcje nadzorcze niejako „bliżej" kontrolowanych czynności, a także – co nie bez znaczenia –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta