Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem dwa systemy oszczędzania

06 czerwca 2019 | Kadry i Płace | Marcin Wujczyk

Istnieje ryzyko, że pracodawca, który obejmie zatrudnione osoby pracowniczym programem emerytalnym, będzie musiał prowadzić 
równolegle także pracowniczy plan kapitałowy.

Wraz z początkiem 2019 r. weszła w życie ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (PPK; DzU z 2018 r., poz. 2215), a już od lipca br. pierwsza grupa podmiotów zatrudniających będzie zobowiązana do ich prowadzenia. Czy PPK, mimo ponad 20-letniego funkcjonowania pracowniczych programów emerytalnych (PPE), mają szansę na powodzenie i staną się alternatywą dla PPE?

Mimo wielu zbieżnych rozwiązań łączących PPK i PPE, te pierwsze nie stanowią wiernej kalki starszej wersji systemu oszczędzania na życie. Za atrakcyjnością PPK przemawia przede wszystkim powszechność systemu, prywatny charakter środków gromadzonych przez uczestnika, jak również procedura inwestowania oparta o fundusze cyklu życia, gwarantująca bezpieczeństwo lokowanych środków pieniężnych.

PPE drogą ucieczki

Część pracodawców dostrzega jednak, iż PPK może wiązać się z licznymi obowiązkami formalnymi i koniecznością dokumentowania wielu czynności. Dodatkowo może powodować znaczny wzrost ponoszonych kosztów. Dlatego zamiast PPK wolą zaoferować pracownikom PPE.

Przedsiębiorca, który prowadzi PPE, będzie zwolniony z obowiązku prowadzenia PPK po spełnieniu trzech warunków:

1) Wysokość składki podstawowej (a więc tej opłacanej obligatoryjnie) powinna wynosić co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia uczestnika PPE. Nie będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11374

Wydanie: 11374

Spis treści
Zamów abonament