Możemy zgodnie współpracować i z robotami, i ze sztuczną inteligencją
W Polsce aż 20 proc. stanowisk pracy zagrożonych jest ryzykiem automatyzacji, a 50 proc. ryzykiem poważnych zmian – wynika z raportu OECD. Ale nie musi to oznaczać masowych zwolnień, jeśli do rewolucji dobrze się przygotujemy.
14 proc. miejsc pracy w państwach OECD zagrożonych jest automatyzacją, czyli zastąpieniem pracy człowieka nowoczesnymi robotami – wynika z najnowszych badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, których wyniki przedstawiono w raporcie „Future of Work 2019".
Jedna trzecia miejsc pracy – 32 proc. – ulegnie zdecydowanej zmianie poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii cyfrowych.
W Polsce też
Według szacunków OECD likwidacja miejsc pracy w najmniejszym stopniu może dotyczyć Norwegii (ok. 6 proc.), a w największym – Słowacji (34 proc.). W Polsce jedna piąta obecnie wykonywanej pracy może zostać całkowicie zautomatyzowana, a ok. 50 proc. poważnie zmodyfikowana.
Raport zwraca uwagę, że zmiany na rynku pracy w efekcie postępu technologicznego są nieuniknione, co więcej – dzieją się one już obecnie na naszych oczach. Można szacować, że w ciągu ostatniej dekady średnio na świecie cztery z dziesięciu miejsc pracy powstały w branżach intensywnie wykorzystujących technologię cyfrową. Według World Economic Forum (WEF) spora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta