Długa droga polskiej wsi do przemysłu 4.0
Nasze rolnictwo jest na rozdrożu, między potrzebami małych i wielkich gospodarstw, kolejne warunki dyktuje przemysł przetwórczy. Dzisiejszy porządek może wywrócić czwarta już rewolucja technologiczna. Aleksandra ptak-iglewska
Najbardziej konserwatywna branża produkcji, rolnictwo, musi się przygotować na pełzającą rewolucję. Jej pierwszymi jaskółkami są drony latające nad uprawami.
Zmiany idą jednak tak wolno, że fundusze inwestycyjne mają problem ze znalezieniem projektów do zainwestowania... Temat jest na tyle istotny, że trafił do strategii Ministerstwa Rolnictwa.
Konsultacje w toku
Można nieśmiało zauważyć, że resort rolnictwa dostrzegł właśnie rewolucję technologiczną, która wkracza do polskiego przemysłu od pojawienia się internetu. Pierwsze symptomy przewrotu widać było w ubiegłym tygodniu, gdy w resorcie lub pod jego patronatem odbyły się aż trzy spotkania związane z tą tematyką.
W czwartek Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa zachęcał hodowców bydła do zainteresowania się blockchainem, który może zrewolucjonizować produkcję wołowiny.
– Dochody rolników muszą wynikać z rolnictwa ulokowanego na dobrze zorganizowanym rynku – mówił obecny na spotkaniu Jan Ardanowski, minister rolnictwa. Blockchain ułatwia obieg informacji w całym łańcuchu produkcji żywności, co podwyższa wiarygodność producentów i ułatwia śledzenie towarów.
Dzień wcześniej wiceminister Ryszard Zarudzki rozpoczął z siecią ośrodków doradztwa rolniczego projekt eDwin, który jest internetową platformą doradztwa i wspomagania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta