Rozwiązaliśmy dylemat kury i jajka
Promieniowanie jest najbardziej kontrowersyjną kwestią w Szwajcarii, choć normy są tu restrykcyjne jak nigdzie indziej. Wiele osób jest zaniepokojonych szerzonymi fałszywymi informacjami – mówi Patrick Weibel, szef 5G w Swisscomie.
Dlaczego wprowadzenie technologii 5G było tak ważne dla Szwajcarii?
Patrick Weibel, dyrektor programu 5G w Swisscom: Głównym wyzwaniem jest dla nas zwiększenie przepustowości sieci. Dzisiaj każdego dnia przesyłamy tyle danych, ile przed pięciu laty przechodziło przez naszą sieć w ciągu dziesięciu tygodni. Oznacza to 14-krotny wzrost w czasie pięciu lat. Wyobraźmy sobie, że przez tunel przejeżdża 14 razy więcej samochodów, a są one przy tym szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wymaga to od nas zwiększania przepustowości sieci, a musimy spełniać surowe ograniczenia prawne obowiązujące w Szwajcarii, w tym dopuszczalne wartości promieniowania, które są 10 razy bardziej restrykcyjne niż w innych krajach europejskich.
Duże znaczenie ma też wykorzystanie sieci w celach przemysłowych. Od roku 2016 w ramach naszego programu „5G dla Szwajcarii" testujemy sposoby wykorzystania sieci o krytycznym znaczeniu dla naszej firmy. 5G to platforma przyszłości i prawdziwy przełom technologiczny. Ale do zbudowania tego rodzaju sieci potrzebne jest połączenie całkowicie nowych komponentów, takich jak internet rzeczy, chmury danych, a także analiza i bezpieczeństwo danych.
Nie za wcześnie weszliście w nową technologię?
Obecnie w sprzedaży dostępne są trzy smartfony 5G, które są kierowane głównie do entuzjastów nowinek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta